Stack Overflow - osobom z branży technologicznej kojarzy się z największym serwisem dla programistów. Jednocześnie dosłownie jest to przepełnienie stosu (zadań do wykonania) - rodzaj błędu w działaniu oprogramowania, który pojawia się gdy rozmiar stosu (zadań do wykonania) przekroczy ilość pamięci dla niego zarezerwowanej.
Tak więc Mind Stack Overflow jest właśnie umysłowym przepełnieniem stosu - żyjemy w świecie multitaskingu - wymaga się od nas by nasze umysły oraz nasze działania były zoptymalizowane w aspekcie skuteczności - zrób więcej i szybciej. Mamy działać jak procesor w komputerze - jak najszybciej brać jak najwięcej zadań ze stosu i przerabiać je. Moim zdaniem ani nie zapewnia to nadmiernego szczęścia, ani też nie gwarantuje tak naprawdę najlepszego wykonania tychże działań. Ale po kolei.
Wstajesz rano, prawdopodobnie zajmujesz się dziećmi, kotem, psem lub paprotką jednocześnie w twojej głowie włączają się procesy związane z kreacją przyszłych działań - wielu działań, które masz do wykonania. Następnie wpadasz w wir pracy, kolejnych maili, telefonów, zadań do wykonania. Wracasz do domu i następuje runda druga przemieszanych często ze sobą obowiązków rodzinno - społeczno - zawodowych. Żonglujesz zadaniami marząc o wieczorze kiedy w końcu nikt nic nie będzie od Ciebie chciał, kiedy usiądziesz z książką lub włączysz ulubiony serial i zagłuszysz informacyjny szum w twojej głowie - uświadom to sobie - nie odpoczywasz ale zagłuszasz swój umysł. Tak naprawdę żyjesz w przyszłości, gdyż twój umysł nieustannie, wielozadaniowo przełącza się między kolejnymi zadaniami, które będziesz wykonywał - czy tak musi być - otóż odpowiedź brzmi - nie. Sporządzanie prostych, krótkich list, wykonywanie zaplanowanych, zoptymalizowanych działań oraz systematyczne dążenie do upraszczania życia może spowodować, że rano będziesz się cieszyć porankiem, w ciągu dnia zrobisz co masz do zrobienia a po południu zajmiesz się domem lub hobby bez ciśnienia wewnątrzczaszkowego i wyrzutów sumienia, że coś jest jeszcze niezrobione, że coś zalega. Umysł można trenować, a spojrzenie na rzeczywistość kształtować wg. właśnie tego wytrenowanego umysłu. Może poświęcenie 30 minut tygodniowo na zaplanowanie zadań a następnie 5 minut rano lub wieczorem na sporządzenie listy trzech dziennych zadań do wykonania znacząco ułatwi Ci życie?
Będąc ojcem trójki dzieci, nauczycielem i działaczem sporej liczby organizacji społecznych bez tych prostych zasad nie byłbym w stanie realizować swoich zadań rodzinnych, zawodowych i społecznych. Dlatego pierwszą rzeczą z której świadomie zrezygnowałem była właśnie wielozadaniowość. Robienie kilku rzeczy naraz powodowało, że żadnej nie robiłem dobrze. Obecnie podejmując się jakiegoś projektu, siadam i planuję jego wykonanie a następnie optymalizuję ten plan zastanawiając się jak krócej i prościej mogę go wykonać. Następnie określam ramy czasowe i kroki do wykonania. Poświęcam czas na planowanie co pozornie wydłuża sam proces, praktycznie jednak dzięki prostemu planowaniu czas wykonania jest dużo krótszy. Pilnuję by zamknąc dany projekt nim podejmę się kolejnego. Rezygnacja z multitastingu znacznie uprościła moją codzienność.
Podsumowując:
Zalety multitaskingu:
Oszczędność czasu (?)
Większa wydajność (?)
Możliwość odhaczenia z czeklisty większej ilości spraw do załatwienia
Wady multitaskingu:
Brak koncentracji na jednym zadaniu często powoduje niedokładność jego wykonania
Strata czasu podczas przełączania się między zadaniami - zwiększenie wydajności, oszczędność czasu
Wprowadzanie zbytniej chaotycznej złożoności do życia codziennego
Jak przeciwdziałać MSO:
Wyznacz ramy czasowe na wypełnienie poszczególnych zadań i realizację projektów.
Wyznacz sobie godziny w systemie tygodniowym, które poświęcisz na realizację określonych zadań.
Korzystaj z notatnika (w formie papierowej lub cyfrowej np Google Keep)
Realnie oszacuj ile czasu możesz i musisz poświęcić
Optymalizuj planowane czynności
Wyłącz podczas pracy przeszkadzajki (Facebook, Instagram, Whatsapp, Messenger)
Oddziel obowiązki zawodowe od życia prywatnego i niech ta granica będzie święta
Zrezygnuj z części projektów
Działaj świadomie
Samodyscyplina tych działań sprawi, że otworzysz się na świat, zaczniesz widzieć więcej, twój wytrenowany umysł sam będzie optymalizował rzeczywistość. Odkryjesz, że stawiasz proste kroki na ścieżce Szkoły Widzenia.